Cel polityki monetarnej

www.kpozpr.com.pl

Polityka monetarna wchodzi w skład polityki gospodarczej. Dwa pozostałe elementy to polityka fiskalna oraz polityka strukturalna. Każda z tych części odpowiedzialna jest za inny obszar gospodarki kraju, jednak tylko ich właściwe współgranie zapewnia Państwu i obywatelom bezpieczeństwo finansowe. Co dokładnie zależy od polityki monetarnej, zwanej też polityką pieniężna?

Przede wszystkim stabilność cen, a więc i utrzymywanie inflacji na odpowiednim poziomie. Mówiąc najprościej, polityka monetarna odpowiedzialna jest za to, jak wiele pieniędzy znajduje się w obiegu. Banknotów i monet, którymi płacimy w sklepie i na stacji benzynowej nie może być ani za dużo, ani za mało. Gdy polityka monetarna jest dobrze prowadzona, ceny utrzymuję równy poziom, a my nie musimy bać się, że z dnia na dzień chleb czy mleko będą droższe o kilka złotych.

Stabilne ceny i niewielka inflacja to także bezpieczeństwo przedsiębiorstw. Dzięki temu rodzimi biznesmeni mogą tworzyć nowe firmy, bez obaw o nagłą zmianę warunków na rynku. To samo dotyczy przedsiębiorców spoza granic naszego kraju. Państwo, które umiejętnie prowadzi politykę monetarną zachęca zagranicznych inwestorów, a więc działa na własną korzyść, pracując na wyższy Produkt Krajowy Brutto.

www.twoj-ogrodnik.com.pl

Recent Articles

Leave a Reply

© Polityka monetarna . · ·
·