Dlaczego nie można dodrukować pieniędzy?

Mimo, że na nadmiar pieniędzy nikt nie narzeka, to znajdziemy wokół nas osoby, które posiadają na koncie kwoty zdecydowanie wystarczające do wygodnego, luksusowego życia, jak i osoby, którym z pewnością pieniędzy brakuje. Ubogie gospodarstwa domowe znajdują się w każdym kraju i każdy rząd ma własne sposoby pomagania takim ludziom. Osoby, które nie mają podstawowej wiedzy ekonomicznej, widzą natomiast łatwe rozwiązanie problemu ubóstwa. Jest nim dodrukowanie brakujących pieniędzy. Dlaczego więc rządy kolejnych krajów nie decydują się na tak proste wyjście z kłopotów?

Głównie dlatego, że taka metoda rozwiązania problemu wpędziłaby kraj w znacznie gorsze kłopoty, z powodu gwałtownego wzrostu inflacji. Skuteczna polityka monetarna zakłada utrzymanie w obiegu odpowiedniej ilości pieniędzy. Jeśli nagle na rynku znalazłaby się większa ich ilość, ceny produktów poszybowałyby szybko w górę.

Większa ilość pieniędzy oznacza, że przeciętny Polak kupi więcej, a więc popyt rośnie. Skoro zaś popyt jest większy, sprzedawcy podniosą ceny produktów, ponieważ i tak znajdą się chętni. A kiedy ceny większości produktów będą wyższe, to wartość pieniądze będzie mniejsza, a więc wrócimy do punktu wyjścia. Osoby ubogie zdobędą więcej banknotów, ale kupią za nie tyle samo towarów, co wcześniej za mniejszą ilość gotówki. Przy okazji polska waluta straci względem innych walut, a gospodarka kraju będzie mniej stabilna i mniej wiarygodna dla zagranicznych inwestorów.

Przy okazji warto dodać, że Narodowy Bank Polski regularnie dodrukowuje banknoty. Celem tego zabiegu nie jest jednak wspieranie interesów konkretnej grupy społecznej, a raczej uzupełnienie brakujących w obiegu banknotów, które zostały zniszczone.

Recent Articles

Leave a Reply

© Polityka monetarna . · ·
·