Polityka monetarna to nie wszystko

www.dalmond.pl

Działania banku centralnego mają bardzo istotny wpływ na polską gospodarkę. Bank centralny stara się przede wszystkim utrzymać równy poziom cen, a więc regulować poziom inflacji i nie dopuścić do tego, aby inflacja była zbyt wysoka. Decyzje Narodowego Banku Polskiego nie są jednak jedynym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość inflacji, a więc i ceny produktów czy wartość pieniądza.

Innym ważnym czynnikiem jest np. cena ropy. Wahania ceny tego niezwykle ważnego surowca mają wpływ nie tylko na cenę paliwa na stacji, ale choćby też koszty transportu. Wraz ze wzrostem cen ropy zwiększają się koszty większości przedsiębiorstw. Podobne znaczenie ma wysokość zbiorów w rolnictwie, co przekłada się na ceny podstawowych artykułów żywnościowych, a także ważnych produktów eksportowych.

Poza tym zmiany w polityce monetarnej nie wpływają na realny stan gospodarki natychmiast. Zwykle ich wpływ jest odczuwalny dopiero po roku lub nawet dwóch latach. Decyzje banku centralnego nie mają też charakteru długotrwałego. Ich wpływ jest zwykle krótko bądź średnioterminowy.

Recent Articles

Leave a Reply

© Polityka monetarna . · ·
·